• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 582
 • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 13:31
 • تاريخ :

فخر رواة الشیعه الامامیة و کهف الشریعة الاسلامیة على بن بابویه قمى "اعلی الله مقامه"

على بن بابویه قمى , در حدودسال 220 هـ.ق در قم و خاندانی روحانى و اصیل متولد شد.
استادان و مشایخ على بن بابویه تقریبا همان مشایخ كلینى یعنى محمد بن یحیى العطار و على بن ابراهیم قمى و احمد بن ادریس اشعرى و حسین ابن محمد بن العطار و عبدالله بن حسن مؤدب و محمد بن احمد ابن هشام و ابو خلف عجلى مى باشند .
معروفترین شاگردان او غیر از دو فرزندش ابو جعفر صدوق و ابو عبدالله الحسین ، عباس بن عمر كلوازانى و تلعكبرى و احمد بن داوود قمى و سلامة بن محمد بودند.
گفتار بزرگان :
نـجـاشـى از اصـحاب خود نقل كرده است, كه مجمعى از اصحاب شنیده اند كه : پـیـش ابوالحسن على بن محمد سمرى (ره ), یكى از نواب چهارگانه امام عصر (عج ) بودیم كه او گفت : خداوند رحمت كند على بن حسین بن بابویه را به او گفته شده كه او زنده است در پاسخ گفت : نه , او امروز به رحمت ایزدى پیوست تاریخ آن را یادداشت كردند و خبر رسید كه او همان روز از دنیا رفته است.
خصوصیات اخلاقی:
او مورد عنایت خاصه حضرت امام زمان (عجل اللّه تعالى فرجه الشریف )واقع شده است و نامه اى از سـوى آن بـزرگوار توسط حسین بن روح نوبختى به اورسیده است كه متن آن در رجال نجاشى این گونه آمده است : ابـوالحسن على بن حسین بن موسى بن بابویه قمى , شیخ بزرگ و پیشواى قمى ها در روزگار خـویـش , فقیه و مورد وثوق آنان , او به عراق آمد و با ابوالقاسم حسین بن روح (رحمه اللّه ) ملاقات نـمود و از او مسائلى را پرسید سپس با او مكاتبه نمود و این مكاتبات توسط على بن جعفر بن اسود انـجـام مـى پذیرفت در یكى از این مكاتبات از او مى طلبد كه نامه اى را به محضر صاحب امر (عج ) بـرسـاند كه در آن نامه درخواست دعائى درباره فرزند صورت گرفته بود, پس در پاسخ او چنین آمـد كه ما ازخداوند متعال درخواست نمودیم كه فرزندى به تو عنایت فرماید و به زودى دوفرزند ذكور نیكوكار و خیر نصیب تو خواهد شد . پـس از آن مـكاتبه بود كه ابوجعفر و ابوعبداللّه از یك همسر ام ولدى متولدگردیدند از ابوعبداللّه حـسـین بن عبیداللّه آمده است كه مى گفت : از اباجعفر مى شنیدم كه بارها مى گفت : من با دعاى صاحب امر و امام زمان (عج ) به دنیا آمده ام و به این عنایت افتخار مى نمود
مقام علمی :
ابـوالـحـسـن على بن الحسین بن موسى بن بابویه , یكى از فقهاى نامدار و یكى ازاصحاب فتوى و اجـتـهـاد, و در عصر خویش رئیس فقها و محدثین و پیشواى مردم قم بوده است شیعیان در امور دینى به او مراجعاتى داشته اند و فتوایش نزد همگان نافذ ومحترم بوده است . در بـیـان عـظـمت علمى و منزلت قدس و تقواى او, همین بس است كه فقهاى مادر مواردى كه حـدیـثى از اهل بیت عصمت و طهارت (ع ) نرسیده باشد, و از او فتوایى در آن زمینه وجود داشته بـاشـد, فـتاواى او را به علت نزدیك بودن به عهد امامت وعصر معصوم (ع ), به منزله حدیث تلقى مـى كـردنـد و فـتواى او را نشانى از وجودحدیث در آن زمینه قلمداد مى نمودند چنانكه شهید اول در كتاب ذكرى با این تعبیربیان فرموده اند:. اصـحـاب مـا, دستورالعمل خود را از رساله على بن بابویه مى گرفتند, هنگامى كه دسترسى به نص روایت نداشتند, چون اعتماد و اطمینان كاملى به او داشتند .
وفات :
عـلـى بـن بـابـویـه در سـال 329 .هـ ق در درگذشت , و در قم , نزدیك صحن مطهر حضرت معصومه (س ) مدفون گردید و مزارش معروف , و هم اكنون مورد زیارت و عنایت مردم می باشد.
رئیـس المحـدثیـن و شیخ مشایخ الثقات ، محمد بن علـى بن بابویه قمى "شیخ صـدوق"

رئیـس المحـدثیـن و شیخ مشایخ الثقات ،...

رئیـس المحـدثیـن و شیخ مشایخ الثقات ، محمد بن علـى بن بابویه قمى "شیخ صـدوق"
احمد بن سعيداهوازي ازنگاه بزرگان

احمد بن سعيداهوازي ازنگاه بزرگان

احمد بن سعيداهوازي ازنگاه بزرگان
تحصیل ملا محمد مهدی نراقی

تحصیل ملا محمد مهدی نراقی

تحصیل ملا محمد مهدی نراقی
علامة مجاهد محمد جواد بلاغي

علامة مجاهد محمد جواد بلاغي

علامة مجاهد محمد جواد بلاغي
UserName