• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 190
 • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 12:00
 • تاريخ :

اردوگاه بزرگ علمی- فرهنگی ویژه محققان علوم اسلامی احداث می‌شود .

تولیت حوزه علمیه امام رضا(ع) تهران، ، فعالیتهای این مجموعه علمی و آموزشی را تشریح كرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین علی اكبر رشاد گفت: این حوزه با گذشت ده سال از فعالیت آن، دارای 3 مدرسه علمیه و یك مركز رشته‌های تخصصی است كه مدارس علمیه امام هشتم، رضاییه و مجد با 150طلبه متكفل آموزش طلاب از پایه 4 تا10 می‌باشد و مركز رشته‌های تخصصی این حوزه نیز با 60 دانش‌پژوه در دو رشته فلسفه و كلام راه‌اندازی شده است.

وی تمام برنامه‌ها، قوانین و ظوابط این حوزه را منطبق بر نظام آموزشی مركز مدیریت حوزه علمیه قم دانست و تصریح كرد: اساتید تمام وقت و پاره وقت به عنوان هیأت علمی از افراد فاضل و با تجربه برگزیده شده‌اند كه در گزینش آنها معیارهایی چون، سطح تحصیلات، تجربه تدریس و داشتن حكم مدرسی لحاظ می‌شود.

تولیت حوزه علمیه امام رضا افزود: مدرسین پس از تدریس با معیارهایی چون كیفیت تدریس و توان تفهیم مطالب، میزان تسلط بر مطالب درسی و آشنایی با متون و منابع مربوطه، میزان استفاده از وسایل كمك آموزشی، قدرت كنترل كلاس استفاده مناسب از وقت، نوع برخورد با طلاب و تشویق آنها به مطالعه و مباحثه، توان پاسخگویی به سؤالات طلاب، رعایت مقررات آموزشی، توان ایجاد نشاط در كلاس، اخلاق و رفتار نیكو و مشاركت دادن طلاب در بحث‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، بررسی سوابق و مدارك تحصیلی، وضعیت اخلاقی، توانایی‌های علمی و نتیجه آزمون اختصاصی را از ملاكهای گزینش طلاب این حوزه برشمرده و خاطرنشان كرد: طلاب در طول سال بر اساس شاخصه‌های چون، استعداد، پشتكار، رعایتزی طلبگی، انضباط و مهارتهای علمی ارزیابی می‌شوند.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، بهره‌مندی طلاب از امكانات این پژوهشگاه را به عنوان ابزاری برای تقویت روحیه پژوهش طلاب ذكر نمود و تاكید كرد: طلاب در طول سال با انجام فعالیتهای پژوهشی همچون تهیه مقالات با متون پژوهشی و فنون تحقیق آشنا می‌شوند.

حجت‌الاسلام و المسلمین علی اكبر رشاد، ملاقات با اساتید اخلاق و برگزاری اردوهای زیارتی را از عوامل آشنایی طلاب با مباحث اخلاقی برشمرده و اعلام داشت: طلاب پایه ششم به بالای این حوزه در ایام تبلیغی به اقامه جماعت، وعظ و سخنرانی در مدارس آموزش و پرورش تهران مشغولند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، همچنین به فعالیت مركز رشته‌های تخصصی این حوزه اشاره كرد و اظهار داشت: این مركز با مجوز رسمی از دفتر امور مراكز تخصصی حوزه علمیه قم تاسیس و در نحوه جذب دانش‌پژوه، متون درسی و چگونگی تعیین استاد بر اساس ظوابط آن دفتر عمل می‌كند.

تولیت حوزه علمیه امام رضا(ع) تهران، افزود: طبق مجوز مركز مدیریت حوزه علمیه قم در آینده‌ای نزدیك، دوره ویژه‌ای برای تحصیل تخصصی مدرسان جوان مدارس علمیه تهران را برگزار خواهیم كرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین رشاد به برنامه‌های در دست اقدام حوزه علمیه امام رضا(ع) اشاره  و اعلام كرد: احداث اردوگاه بزرگ علمی- فرهنگی ویژه محققان، مدرسان و طلاب از برنامه در دست مطالعه می‌باشد كه می‌تواند مورد استفاده تمام مدارس علمیه كشور قرار گیرد.تولیت حوزه علمیه امام رضا(ع) در پایان یادآور شد: برخورداری از نظم تحصیلی و تربیتی دقیق، داشتن رویكرد تحول‌گرا با اهتمام و حساسیت نسبت به ارتقاء معنوی، اهتمام به امر آموزش با محوریت پژوهش و آشنایی طلاب با تحقیق به شیوه علمی، بهرمندی از مدرسان توانا و موفق و برخورداری از كتابخانه تخصصی حوزوی از بارزترین ویژگیهای این حوزه علمیه می‌باشد

UserName