• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 418
 • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 11:58
 • تاريخ :

مدیر دفتر مطالعات زنان حوزه: باید نهادهای فرهنگی را برای ترویج و عمق بخشی فرهنگ عفاف تقویت کنیم

مدیر دفتر مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم در نخستین نشست از سلسله نشست‌های هم‌اندیشی «حجاب؛ مسؤولیت و اختیارات دولت اسلامی» گفت: فقط حجاب را قانون کردیم و برای متخلفان تعزیراتی در نظر گرفتیم، اما دستگاه‌هایی که فرهنگ حجاب و عفاف را ترویج دهد تقویت نکرده‌ایم.

به گزارش خبرنگار رسا، حجت‌الاسلام محمد رضا زیبایی‌نژاد در نخستین نشست از سلسله نشست‌های هم‌اندیشی حجاب با موضوع «حجاب و نظام اسلامی، آسیب‌ها و بایسته‌ها» که امروز پنجشنبه از سوی پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سالن کنفرانس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، درباره آسیب‌های نظام اسلامی و حجاب اظهار داشت: جریان نظام اسلامی به گونه‌ای بوده است که «با حجاب» را نماد زن انقلابی دانسته است از این رو مخالفان نظام از حجاب تنفر یافته‌اند.

وی با اشاره به شکل‌گیری تغییرات فرهنگی عمیق در جامعه گفت: جامعه به سوی مدرن شدن در حرکت است و از عوارض آن رویکرد همراه با بی‌تفاوتی نسبت به خانواده و ارزش‌های اسلامی است.

مدیر دفتر مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم با بیان این که معضلات اجتماعی از جمله مشکل بدحجابی از هنگامی شدت گرفت که به سوی توسعه رفته و تعریف‌های توسعه جهانی را اخذ کرده و با رنگ و لعاب شرعی وارد برنامه‌ریزی کشور نمودیم، خاطرنشان کرد: مباحث اجتماعی در هم تنیده هستند. به عنوان مثال برای بررسی عوامل بدحجابی باید موسیقی را بررسی کرد، چون در احادیث آمده است که موسیقی اراده را از انسان سلب می‌کند و انسان را بی‌غیرت می‌سازد.

وی با تأکید بر نقش خانواده در شکل‌گیری روابط سالم اجتماعی اظهار داشت: خانواده‌ها باید در مسیر فرهنگ‌سازی فعال شوند ولی روز به روز این نهاد اساسی در حال ضعیف شدن است؛ مرد در خانواده با توجه به جریان‌های منفی اجتماع قادر به کنترل خانواده خویش نیست و از طرفی نهادهای پشتیبان و مشاوره خانواده نیز توانایی لازم را ندارند.

سخنران این نشست علمی افزود: هیچ نهادی نیست که خانواده را توانمند کند از طرفی انفجار اطلاعات از طریق ماهواره و اینترنت خانواده‌ها را دچار تحیر کرده است.

حجت‌الاسلام زیبایی‌نژاد با اشاره به نقش حکومت در رفع معضلات اجتماعی خاطرنشان ساخت: خانواده‌ها تصور می‌کنند قوانین حکومت به خاطر وجود فقیه جامع‌الشرایط در رأس امور بی‌نقص است در حالی که نمی‌توان تضمین کرد دولت و ابزارهای اجرای احکام مانند رهبر تقوا داشته باشند.

وی نظام جمهوری را از دیگر عوامل این معضلات خواند و گفت: از آنجا که در نظام جمهوری هر دولت به مدت چهار سال تصدی امور را در دست ندارد به خوبی نمی‌تواند برنامه‌هایی که باید در درازمدت اجرا شوند، عملیاتی کند.

مدیر دفتر مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم با اشاره به عملکرد شورای نگهبان در بررسی قوانین اجتماعی خاطرنشان کرد: در ادبیات فقهی رسم بر این است که یک موضوع فقهی انتزاع شده و جدای مسائل دیگر بررسی می‌شود در حالیکه همان موضوع در صورتی که در کنار مسائل دیگری قرار گیرد ابعاد دیگری خود خواهد گرفت.

حجت‌الاسلام زیبایی نژاد تصریح کرد: ما فقط حجاب را قانون کردیم و برای متخلفان تعزیراتی در نظر گرفتیم، اما دستگاه‌هایی که فرهنگ حجاب و عفاف را ترویج دهد تقویت نکرده‌ایم.

وی اصلاح ساختار آموزش و پرورش و بازنگری در الگوهای جامعه را از راهکارهای حل معضلات اجتماعی بیان کرد و افزود: متأسفانه مافیای قدرت در جامعه هنری نمی‌گذارد تا افراد سالم بالا بیایند و با چهره کردن برخی از بازیگران و گاف دادن برخی از آنان، تأثیر نامطلوبی در سطح جامعه می‌گذارد.

مدیر دفتر مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم تصریح کرد: برای ترویج فرهنگ حجاب باید مردم وارد عرصه شوند و دولت نیز با ترویج فرهنگ همگرایی و دلسوزی یاری رساند.

حجت‌الاسلام زیبایی‌نژاد با تأکید بر توانا کردن ناهیان از منکر گفت: ناهی از منکر در جامعه اسلامی باید احساس اقتدار و خطاکار احساس ذلت کند.

وی در پایان زمینه‌سازی برای ازدواج جوانان در جوانی را از عوامل برطرف ساختن معضل بدحجابی برشمرد و افزود: از دیگر راه‌های حل این مشکل رفع مشکل اشتغال، مدیریت حس تنوع طلبی جوانان و تقویت مرزهای زنانگی و مردانگی است. یعنی باید کاری کنیم که زن احساس کند که زن است و برای مرد محرک و مرد هم بپذیرید که غیرت برای او یک حسن به شمار می‌آید.

UserName