• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 695
 • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 11:40
 • تاريخ :

فرهنگ سازی در زمینه احیاء نماز باید به طور عمقی صورت گیرد

  والدین،‌مربیان و ائمه جماعات باید به گونه‌ای به تبیین و تفهیم فلسفه‌ نماز بپردازند كه جوانان از سوی عشق و علاقه و نه از روی تكلیف و جبر به اقامه نماز روی آورند.  دكتر خادمی، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید رجایی و نویسنده در پاسخ به این سوال كه برای ترویج فرهنگ نماز در جامعه چه اقداماتی باید صورت گیرد، گفت: با توجه به اینكه بیشتر افراد جامعه ما را جوانان تشكیل می‌دهند باید در زمینه تشویق و ترغیب آنها به نماز به طور عمقی و ریشه‌ای عمل كنیم. در درجه اول باید كاری كنیم كه نسل جوان یك تلقی و شناخت خوب و لطیف از خداوند متعال داشته باشد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینكه باید خداوند را به عنوان محبوب و معشوق به جوانان معرفی كنیم، افزود: متأسفانه بسیاری از خانواده‌ها برای ترغیب فرزندان خود به نماز،‌ مسأله قهر، جبر و تنبیه الهی را مطرح می‌كنند و نماز را به عنوان یك تكلیف به فرزندان خود معرفی می‌كنند. در صورتی كه بیان فلسفه و آثار نماز باعث می‌شود جوانان از روی عشق و علاقه نماز بخوانند نه به خاطر ترس و ادای تكلیف.

نویسنده كتاب راههای درونی كردن ارزشهای اسلامی در دانش‌آموزان عنوان كرد: واجبات دینی از جمله نماز باید به طوری به جوانان تفهیم شود كه آنها نماز را دیالوگی دوستانه با خداوند قلمداد كنند. از روی شناخت و برای رسیدن به كمال به اقامه نماز بپردازند. برای میسر شدن این امر، خانواده‌ها و معلمان باید یك نوع تلقی و نگرش مثبت و سازنده نسبت به احكام اسلام در جوانان ایجاد كنند.

خادمی نقش آموزش و پرورش را در احیاء فرهنگ نماز بین دانش‌آموزان بسیار موثر دانست و یادآور شد: سازمانهای دولتی و خصوصی، مساجد، دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش همگی نقش مهمی در ترویج فرهنگ نماز دارند.در این میان نقش آموزش و پرورش بسیار اساسی‌تر است، زیرا در مقاطع تحصیلی به خصوص در دوران راهنمایی و دبیرستان، شخصیت بچه‌ها در حال شكل‌گیری است.معلمان و مربیان باید با شناخت سن و حساسیت بچه‌ها باورهای دینی را در آنها نهادینه كنند.

وی تصریح كرد: مربیان و معلمان باید به جای امر و نهی از زبان دوستانه برای ترغیب جوانان به نماز استفاده كنند. متأسفانه در بسیاری از مدارس‌ها شركت دانش‌آموزان در نماز جماعت اجباری است. این مسأله باعث طولانی شدن صف نماز جماعت می‌ شود و از طرفی به دلیل حاكم بودن جبر، بچه‌ها را از نماز گریزان می‌كند. معلمان می‌توانند با رفتار و اخلاق خوب خود و شركت در نماز جماعت به طور غیرمستقیم دانش‌آموزان را به نماز خواندن ترغیب كنند.

این استاد دانشگاه در مورد نقش مساجد در ترویج فرهنگ نماز در جامعه اظهار داشت: در درجه اول امام جماعت باید خوش اخلاق، خوش برخورد و باحوصله باشد، و باید رابطه صمیمی و دوستانه را جایگزین رابطه امرانه و بزرگ‌منشانه كند. جوانان به دلیل نداشتن شناخت كافی و كامل از دین بداخلاقی امام جماعت را به پای دین می گذارند. به همین دلیل امام جماعت باید توجه خاصی را به جوانان مبذول دارد.

خادمی با بیان اینكه ائمه جماعات باید خود را از نظر بعد علمی تقویت كنند، گفت: ائمه جماعات باید با شناخت اصول روانشناسی و آگاهی نسبت به شرایط جامعه، نیازهای جوانان را درك كنند. آنها باید زبان خود جوانان به بیان آموزه‌ها و احكام دینی بپردازند. آنها باید باحوصله و سعه صدر سوالات و شبهات جوانان را برطرف كنند. در این صورت جوانان ما بیشتر به سمت مسجد و عبادت ترغیب می‌ شوند.

UserName