• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 173
 • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 11:40
 • تاريخ :

تجلیل از نام اوران علم ، هنر و دانش فرهنگستان های كشور

 چهار نفر از نام‌آوران عرصه علم، ادب و هنر و برگزیدگان فرهنگستانهای ایران امروز در مراسمی با حضور رییس جمهوری در كتابخانه ملی ایران مورد تجلیل قرار گرفتند.

  در این مراسم دكتر ''محمد خوانساری'' از سوی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، استاد ''علی نصیریان'' توسط فرهنگستان هنر،دكتر ''محمدرضامحرری'' از سوی فرهنگستان علوم پزشكی و دكتر ''مهدی بهادری نژاد'' توسط فرهنگستان علوم به عنوان چهره‌های برجسته علمی، فرهنگی و هنری برگزیده شدند.

در این مراسم كه هرساله چهار فرهنگستان جمهوری اسلامی ایران یعنی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، فرهنگستان هنر، فرهنگستان علوم پزشكی و فرهنگستان علوم از برجسته‌ترین چهره‌های سال تجلیل می‌كنند، به برگزیدگان نشان درجه یك دولتی و لوح سپاس فرهنگستانها اعطا شد.

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در این آیین گفت: مقتضای پیشرفت علمی، سیاستگذاری وبرنامه‌ریزی است و فرهنگستانها لزوما چنین وظیفه‌ای را بر عهده دارند.

''حسن حبیبی'' تصریح كرد: اگر قرار است، فرهنگستان به عنوان یك سیاستگذار عمل كند، باید ترتیبی اتخاذ كند كه حاصل تلاش كارشناسان و استادان آن به سلیقه‌ها واگذار نشود.

وی اظهار داشت: افراد صاحب تجربه فرهنگستان توقع دارند كه به حرف و سخنشان بها داده شود اما در برخی موارد تصور بر این است كه با وجود اینكه هیچ مرجع و مقامی قصد نفی كارهای فرهنگستان را ندارد، حرفها و نظرات آنان نادیده گرفته می‌شود.

حبیبی یادآور شد: در جهان امروز كه جولانگاه تبلیغات مایوس‌ كننده است، یكی از راه‌های خودباوری، آشنایی با تاریخ علمی كشور و بهره‌گیری از كارها و فعالیتهای گذشتگان برای ایران امروز است.

''مهدی بهادری نژاد'' شخصیت برگزیده فرهنگستان علوم نیز در این آیین گفت:در این برهه از زمان بهترین كار برقراری هر چه بیشتر آزادی، امنیت، ثبات، عدالت و نظم است به این معنا كه امكان پیشرفت علمی برای اندیشمندان و آرامش خاطر مردم بیش از پیش فراهم شود.

وی تصریح كرد: خواستن، باورپذیری و تلاش سه شرط اصلی برای دستیابی به شكوفایی اقتصادی و پیشرفت علمی در تمام زمینه‌ها است.

بهادری نژاد، در ادامه پیشنهاد كرد پژوهشكده‌ای با عنوان ''پژوهشكده پرورش ارزشهای انسانی'' به منظور تحقیق در این زمینه تاسیس شود.

''محمد خوانساری'' شخصیت برگزیده فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز گفت:ایران مهد علم و فلسفه است و زبان فارسی مهمترین شاخصه ملی و هویت فرهنگی ما به شمار می‌رود و دنیا، ایران را با ادبیات غنی و فاخرمان می‌شناسد.

وی، با بیان این مطلب كه ادبیات تجلی گاه ذوق، هنر، خلاقیت، ایده‌آل بالا، عصاره روح بلند و زیبایی دوستی ایرانی است، تصریح كرد: ما باید زبان وادب فارسی را به عنوان یك پدیده شگفت پاس بداریم،حق آن را بشناسیم و از آسیب هایی چون هجوم لغتهای بیگانه كه آن را تهدید می‌كند، جلوگیری كنیم.

بهادری‌نژاد یادآورشد: اساس تمدن و فرهنگ بشری در هر اجتماعی، زبان و ادب و آفرینشهای هنری است.

''علی نصیریان'' شخصیت برگزیده فرهنگستان هنر نیز در این مراسم گفت: هنر نیاز به حمایت معنوی دارد واقدامات فرهنگستان هنر در این راستا به ویژه حمایت معنوی از نمایش و تئاتر در خور تقدیر است.

وی اظهار داشت: تئاتر در واقع جلوه پویای سایر هنرها، جوهره زندگی و آیینی در پاسخ به نیازهای روح و جان آدمی است و به همین دلیل جذاب و دلنشین است.

وی تصریح كرد: تئاتر همانند بسیاری از هنرهای صوتی و تصویری تكثیر شدنی نیست و این امتیاز منحصر به فرد آن است، بنابراین باید زمینه‌های مناسب سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برای رشد و رونق این هنر بیشتر فراهم شود.

نصیریان بیان كرد: امروزه به دلیل گسترش وسایل ارتباطی و دسترسی همگان به آن، حمایت از تئاتر بیش از گذشته احساس می‌شود.

وی، با اشاره به اینكه وظیفه نمایش انگشت گذاشتن برنقاط ضعف است، اضافه كرد: نباید از كارهای نمایشی به دلیل انتقاد به مسایل و مشكلات فراروی جامعه هراس داشت زیرا كه هدف اصلی از اجرای یك نمایش حذف نقایص و نقاط ضعف است.

این بازیگر تئاتر و سینمای كشور، با اشاره رشد و توسعه كارهای نمایشی در درون و برون از مرزهای كشور، اظهار امیدواری كرد: جوانان ایرانی این عرصه آرمانی و تعالی درهنر را ازیاد نبرند و دل به ضرباهنگ‌های كاذب نسپارند تا تئاتر ملی شایسته این مرز و بوم شكوفا شود.

در این آیین ''مهدی بهادری نژاد'' عضو فرهنگستان علوم، ''محمد خوانساری'' عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی، ''محمدرضا محرری'' عضوفرهنگستان علوم پزشكی و ''علی نصیریان'' عضو فرهنگستان هنر نشان درجه یك دولتی و لوح سپاس فرهنگستانها را از دست ریاست جمهوری دریافت كردند.

UserName